කසුන් කල්හාර සහ කුෂානි සදරේඛා කියන්නේ අපේ රටේ කලා ක්ෂේත්‍රයේ දැවැන්ත තරු දෙකක්. ඔවුන් දෙදෙනා අඹු සැමියන් කියන එක දැන්නම් හැමෝම දන්නා කාරණයක්. තවද ඔවුන්ගේ සොදුරු කැදැල්ලේ තවත් සාමාජිකාවක් සිටිනවා. ඒ ඔවුන්ගේ සුරතල් දුව. කසුන් කල්හාර ගැන කිවුවොත් ඔහු 1981 නොවැම්බර් 3 වන දින රාජගිරියේ උපත ලැබීය. ඔහුගේ මව මාලනි බුලත්සිංහල ප්‍රවීණ ගායිකාවක් වූ අතර ඔහුගේ පියා එච්. එම්. ජයවර්ධන ප්‍රවීණ රචනාකරුවෙකි.

ඔහුට බාල සොහොයුරියක් සිටියේය. නිර්මානි චයා 1991 දී වයස අවුරුදු තුනේදී මි-ය යෑම අතිශය දුක්මුසු කරුණකි. මේ දිනවල ඉතා ජනප්‍රිය රියැලිටි වැඩසටහන් වන ”ද වොයිස්” හා ”සරිගම ක්‍රොස් ඕවර්” තරඟ වල විනිශ්චය කරුවන් ලෙස ද මේ දිනවල මොවුන් කටයුතු කරනවා.ඉතින් අද අපි ඔබ වෙත ගෙන එන්නේ කසුන් සහ කුෂානිගේ සොදුරු කැදැල්ලේ ජායාරූප කිහිපයක් ඒ ටික පහතින් බලන්න පුළුවන්

කල්හාරාගේ සංගීත දිවිය ආරම්භ වූයේ 2000 වර්ෂයේදී ආනන්ද විද්‍යාලයේ ඉන්ද්‍රචාපා ලියානගේ සහ ඔහුගේ පාසල් මිතුරන් සමඟය. ඔහුගේ මව ඔහුගේ සංගීත දිවියට බෙහෙවින් සහයෝගය දැක්වීය. වරක් පුවත්පත් සම්මුඛ පරීක්‍ෂකවරියක් ඔහුගේ මවගෙන් ඇසුවේ “ඔබේ ජීවිතයේ අමතක නොවන දිනය කුමක්ද?” ඇය පිළිතුරු දුන්නේ “මාස්ටර් ප්‍රේමසිරි කේමදාස මගේ පළමු පුතා කසුන් කල්හාරාව බදාගත් දිනයේ ඔහුගේ පළමු සංගීත ප්‍රසංගය කිසිදින අමතක නොවන බවයි. කසුන් කල්හාරගේ අමතක නොවන සජීවී ප්‍රසංග අතර “කළු රතු සුදු ප්‍රසංගය”, “සංස්කෘතික කම්පනය”, “4 යූ ලයිව් ඉන් ප්‍රසංගය” සහ “ලව් යූ ලයිව් ඉන් ප්‍රසංගය” ඉතාමත් හොඳින් රසික හදවත් දින ගැනීමට හැකි වුණා..

සංස්කෘතික කම්පනය (2013) සහ ලව් යූ (2016/2017) හි කසුන් කල්හාරා පැවැත්වූ මෙම ප්‍රසංග තුන ශ්‍රී ලංකා ඉතිහාසයේ වැඩිම පිරිසක් සහභාගී වූ සංගීත ප්‍රසංගයක් බවට පත්විය. කුෂාණි ගැන කතා කලොත් ඕනෑම සිතක් වසගයට පත් වෙන හඬක් වගේම නර්තන ලාලිත්‍යක් කුෂාණි සදරෙඛාට තිබෙනවා. ඇයගේ පළමු ගීත ඇල්බම් එක වන රේඛා ඇල්බමය රසික රසිකාවියන් අතර ඉතාම ජනප්‍රිය වූ ගීත එකතුවක් බවට පත් වුණා. ඇයගේ අලුත් නිරමාණ ලඟකදී අපිට වැඩිය දකින්නට නොලැබුනත් ඇයගේ කටහඬනම් තවමත් අපිට ඕනෑ තරම් අහන්නට ලැබෙනවා. තවද ඇයට 2016 වසරේදී පැවැත් වු සරසවි සම්මාන උළෙලේදී හොඳම ගායනයට හිමි සම්මානයද මැයට හිමි කර ගැනීමට හැකි වුණා. කසුන් කල්හාර සහ කුෂානි සදරේඛාගේ ආදරණිය කතාවක් චිත්‍රපටයේ ගීතද මෑත කාලයේ ඉතාම ජනපියත්වයට පත්වුණා. ඔවුන්ගේ පුද්ගලික ජිවිතේ කලා වැඩකටයුතු එක්ක සතුටින් ගෙනියනවා කියලා තමයි අපිටනම් දැනගන්නට ලැබුණේ.

Advertisment