සුන්දරත්වය නරඹන්නාගේ ඇසෙහි ඇති බවයි අප සිතන්නේ. එහෙත්, අධ්‍යයනයකට අනුව හෙලි වූයෙ, මෙය අනිවාර්යයෙන්ම සත්‍ය නොවන බව. සත්‍යය මෙයට මධ්‍යස්ථය. ආකර්ශනීය ප්‍රමිතීන් ඇත්ත වශයෙන්ම පුළුල් ය. කෙසේ වෙතත්, අපගේ පුද්ගලික මනාපයන් ද මේ සඳහා විශාල කාර්යභාරයක් ඉටු කරනවා.අපි අද යන්නේ මෙම මාතෘකාව පිළිබඳ ගැඹුරට කිමිදීමට සහ එය නොදැනුවත්වම අප වඩාත් ආකර්ෂණීය යැයි සලකන පුද්ගලයින්ගේ ලක්ෂණ මොනවාදැයි සොයා ගැනීමටය.

ඇසේ කළු ඉංගිරියාව -ඇසේ කළු ඉංගිරියාව හැඟීම් වලට ප්‍රතිචාර වශයෙන් ඒවායේ ප්‍රමාණය වෙනස් කරයි. අප සතුටින් සිටින විට කළු ඉංගිරියාව විශාල වේ. සමහර අධ්‍යයනවලින් පෙනී ගියේ අපි විශාල කළු ඉංගිරියාවක් ඇති අයව වඩාත් ආකර්ශනීය ලෙස සලකන්නේ ඔවුන් අප කෙරෙහි ඇති අන්‍යෝන්‍ය උනන්දුව පෙන්නුම් කරන බැවිනි. අතීතයේ දී, ඉතාලි කාන්තාවන් තම කළු ඉංගිරියාවට වඩා ආකර්ෂණීය පෙනුමක් ලබා ගැනීම සඳහා බෙල්ලඩෝනා ශාකයෙන් ලබාගත් විෂ නිස්සාරණයක් භාවිතා කළ බව.

ඉණෙහි අනුපාතය-ඉණෙහි අනුපාතය සෑම විටම කාන්තාවකගේ පෙනුමේ වැදගත්ම අංගයක් ලෙස සැලකේ. සමහර පර්යේෂණයන්හි දැක්වෙන පරිදි ඉණ, උකුල් අනුපාතය අඩු වන තරමට කාන්තාවක් පිරිමියෙකු වෙත ආකර්ෂණය වේ.මුහුණේ සමමිතිය-අපගේ දෘශ්‍ය ප්‍රතිග්‍රාහකවලට මුහුණේ සමමිතිය වඩාත් පහසුවෙන් සැකසිය හැකි බැවින් සමමිතික මුහුණු අඩු සමමිතික මුහුණු ඇති අයට වඩා ආකර්ශනීය බව පර්යේෂකයන් විසින් සනාථ කර ඇත. මේ සඳහා තවත් හේතුවක් වන්නේ සමමිතික මුහුණු අප ජීව විද්‍යාත්මකව හොඳ ජාන සමඟ සම්බන්ධ කිරීමයි.

සාමාන්‍යය පෙනුම -අධ්‍යයනයකට අනුව පැහැදිලි වූයේ, අපට වඩා සාමාන්‍ය පෙනුමක් ලබා දීමට අපි කැමැති බවය. මෙයට වෙනස් පැහැදිලි කිරීම් තිබිය හැකිය. එක්කෝ අපි එය හොඳ ජාන වැනි ජීව විද්‍යාත්මක වාසි සමඟ සම්බන්ධ කරනවා. කෙසේ හෝ අපගේ මොළය වඩාත් සාමාන්‍ය මුහුණු වලට වැඩි කැමැත්තක් දක්වන බව හෙළි වේ.

ආහාර පාලනය -ආහාර පාලනය ඇත්ත වශයෙන්ම පිරිමියෙකු කාන්තාවකට ආකර්ෂණය කර ගත හැකි බවට කුඩා අධ්‍යයනයක් තිබේ. මෑතකදී හෙළි වූවේ පාන් සහ පැස්ටා වැනි ආහාර වැඩිපුරම අනුභව කළ පිරිමින්ට වඩා පලතුරු හා එළවළු අනුභව කළ පිරිමින්ගේ ආකර්ෂණීය බවය.කටහඬ-පර්යේෂණයන්ට අනුව, කාන්තාවන් පිරිමින්ගේ පහත් කටහඬ ඔවුන්ගේ පරිණතභාවයට සම්බන්ධ කරයි. ඒ අනුව පහළ කටහඬක් ඇති පිරිමි ආකර්ෂණීය බව පවසයි.

සුවඳ-කාන්තාවකගේ සුවඳ ඇත්ත වශයෙන්ම පිරිමින්ට කෙතරම් ආකර්ශනීයද යන්න බලපායි. නමුත් මෙය විශේෂිත සුවඳක් සඳහා සත්‍ය වේ. එය කාන්තාවන්ගේ ප්‍රජනක හෝමෝන මත පදනම් වූ එකකි. පර්යේෂණයන් පෙන්වා දෙන පරිදි, ඩිම්බකෝෂ අවධියේදී කාන්තාවන් පිරිමින්ට වඩාත් ආකර්ෂණීය වන්නේ මේ අවස්ථාවේ දී හෝමෝන මට්ටම ඔසප් චක්‍රයේ මැද දී ඉහළ මට්ටමක පැවතීම නිසා ඔවුන්ගේ සාරවත් බව පෙන්නුම් කිරීම හේතුවෙනි.

රස බලන්න-අපි සිප ගන්නා විට අපි බැක්ටීරියා විශාල ප්‍රමාණයක් හුවමාරු කර ගන්නා අතර, අධ්‍යයනවලින් පෙන්නුම් කරන පරිදි මෙහි ප්‍රායෝගික අර්ථයක් ද ඇත. මෙය අපට විශේෂිත පුද්ගලයා සමඟ අපට හොඳ ගැළපීමක් ඇති දැයි සොයා ගැනීමට එය උපකාරී වේ. එබැවින් පුද්ගලයෙකුගේ රුචිකත්වයට ඔහු හෝ ඇය අපට වැඩි හෝ අඩු ආකර්ෂණයක් ලබා දිය හැකිය.
ඔබ යමෙකු හමු වූ විට ඔබ වැඩිපුරම අවධානය යොමු කරන ලක්ෂණ මොනවාද? ඔබගේ පිළිතුරු අපිට කියන්න.

Advertisment