ඔබට සුනඛයන් කිහිප දෙනෙකු සිටී නම්, ඔවුන් සමඟ කතා කිරීම සාමාන්‍ය දෙයක් බව ඔබ දැනටමත් දන්නවා. අපගේ ලොම් සහිත මිතුරන් ඔබව තේරුම් ගත්තත් නැතත්, කෙසේ වෙතත්, අපගෙන් බොහෝ දෙනෙකුට සම්පූර්ණයෙන්ම විශ්වාස නැති දෙයකි.

හංගේරියාවේ ඊට්වෙස් ලොරන්ඩ් විශ්ව විද්‍යාලයේ පර්යේෂකයන් විසින් මෑතකදී කරන ලද අධ්‍යයනයකින් කියැවෙන්නේ අපගේ සුරතල් සතුන් අපගේ වචන අප සිතුවාට වඩා තේරුම් ගන්නා බවයි.

බුඩාපෙස්ට් හි පවුල් සුනඛ ව්‍යාපෘතියේ දී විද්‍යා scientists යින් fMRI භාවිතා කළේ පවුලේ සුනඛයන් දහතුනකගේ වචන ඇසෙන විට මොළයේ ක්‍රියාකාරිත්වය සොයාගැනීමටයි. සමස්ත අත්හදා බැලීමේ සිත්ගන්නා කරුණ නම් සුරතල් සතුන් විනාඩි 8 ක් දක්වා සම්පූර්ණයෙන්ම චලනය නොවී සිටීමයි. විශේෂයන් සොයාගත්තේ සුනඛයන් විශ්වාස කළ හැකි හා ප්‍රශංසා කරන සෑම අවස්ථාවකම එසේ කිරීමට හැකියාව ඇති බවයි.

විද්‍යා scientists යන් නිගමනය කර ඇත්තේ සතුන් මිනිස් කථනයේ ස්වරය වටහා ගැනීම පමණක් නොව -ඔවුන්ට හැකිතරම් මිනිසුන්ගේ වචන තේරුම් ගන්නා බවයි. බල්ලන් ඔවුන්ගේ දකුණු මොළයේ අර්ධගෝලය භාෂාව සැකසීම සඳහා භාවිතා කරන අතර වම් එක ශබ්ද විකාශනය විශ්ලේෂණය කරයි. ඔවුන්ගේ මොළයේ ක්‍රියාකාරිත්වය අනුව ඔවුන්ට පැහැදිලි වචනවල තේරුම සහ ශබ්දය අතර වෙනස සැබවින්ම හදුනාගත හැකි බව සොයාගනු ලැබුවා.

සෑම තැනකම සුනඛ ආදරවන්තයින්ට මේ සියල්ලෙන් අදහස් කරන්නේ කුමක්ද? හොඳයි, එය සනාථ කරන්නේ ඔබේ සුරතලා සමඟ කතා කිරීම ඇත්ත වශයෙන්ම ඔවුන් සමඟ සන්නිවේදනය කිරීමේ පලදායි ක්‍රමයක් බවයි. පැට් සහ වෙනත් අභිනයන් හැරුණු විට, ඔවුන්ට කථා කිරීම ඇත්තෙන්ම හොඳ දෙයකි.

Advertisment