තමන්ව නැවත්තත් පකිස්ථානට ගෙන්වා ගන්නා ලෙස ආයාචනය කෙරමින් වූහාන් වල සිරවී සිටින පකිස්ථාන සිසුන් පිරිසක් පකිස්ථාන අගමැති ඉම්රාන් ඛාන් වෙත අයාචනයක් ඉදිරිපත් කර තිබෙනවා. ඒ සමාජ ජාල වෙත වීඩියෝවක් එකතු කරමින්

තත්පර 90 ක වීඩියෝ පණිවුඩයේ සිසුවා පවසන්නේ, “මම පකිස්ථාන ශිෂ්‍යයෙක් වන අතර මගේ නම නදීම් හබාස් ය. මම දැනට වුහාන්හි සිටිමි. මේ වනවිට පාකිස්තානුවන් 500 කට වැඩි පිරිසක් වූහාන් වල සිරවී සිටිති. ඊයේ මගේ විශ්ව විද්‍යාලයේම කොරෝනා වයිරස් වැලදුණු පාකිස්තාන සිසුන් සිව්දෙනෙකු රෝහල්වල අසාධ්‍ය තත්ත්වයේ පසුවෙති. මේ අනුව, දිනපතා තත්වය නරක අතට හැරෙමින් පවතින හෙයින් අපට උදව් කිරීමට හෝ අපව මෙතැනින් ඉවත් කරන ලෙස අපි පාකිස්තාන රජයෙන් සහ තානාපති කාර්යාලයෙන් ඉල්ලා සිටියෙමු. දැනටමත් දහස් ගණනක් ජනතාව පීඩාවට පත්ව සිටින මෙම වෛරසය නිසා බොහෝ දෙනෙක්ද මියගොස් ඇත. වෛරසය දිනපතා පැතිරෙමින් පවතින අතර මේ වන තෙක් කිසිදු විසඳුමක් සොයාගෙන නොමැත. එබැවින් අපව කාරුණිකව බේරා ගැනීමට නැවත වරක් ඉල්ලීමක් කිරීමට මට අවශ්‍යය.

පසුව ඔහු මෙලෙස අදහස් දක්වනවා. “පළමුව, ඔබ අපට පැවසුවේ චීන රජය සමඟ සහයෝගයෙන් කටයුතු කරන ලෙසයි. ඔව්, අපි සහයෝගයෙන් කටයුතු කරනවා. නමුත් දැන් අපේ විශ්ව විද්‍යාලයෙන් අපිට චීනයෙන් පිටවිය හැකි ඊමේල් පණිවිඩයක් එවා තිබෙනවා. එබැවින් කරුණාකර යම් ක්‍රියාමාර්ගයක් ගෙන අප වෙනුවෙන් යමක් කරන්න. එසේ නොමැතිනම් අපි මෙහි මිය යාවි. අපේ දෙමාපියන් සහ නෑදෑයන් පාකිස්තානයේ අප එනතුරු බලා සිටිනවා. එබැවින් කරුණාකර පියවරක් ගන්න.

මෙම වීඩියෝ පටය පකිස්ථානු රජයට ක්‍රියාමාර්ගයක් ගන්නා ලෙස ඉල්ලා පටිගත කරන ලද දෙවන පණිවුඩය වන අතර ඉම්රාන් ඛාන්ගේ රජය පදනම් වූ සිසුන්ට උපකාර කිරීම සඳහා කිසිදු ක්‍රියාමාර්ගයක් ගැනීමට අපොහොසත් වී ඇති බව අවධාරණය කරයි.

ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය මෑතකදී කොරෝනා වයිරස් රෝගය ගෝලීය මහජන හදිසි අවස්ථාවක් ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කළේය. ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus බ්‍රහස්පතින්දා කියා සිටියේ, “. අපි දන්නේ නැහැ මොකක්ද කියලා. දුර්වල සෞඛ්‍ය පද්ධතියක් ඇති රටක මෙම 2019nCoV වෛරසය ව්‍යාප්ත වුවහොත් සිදුවිය හැකි හානිය. අප දැන් ක්‍රියා කළ යුත්තේ එම හැකියාව සඳහා රටවල් සූදානම් වීමට උපකාර කිරීම සඳහා ය” යනුවෙනි.

මූලාශ්‍රය : https://m.republicworld.com/world-news/rest-of-the-world-news/pakistani-students-appeal-to-government-to-rescue-them-from-wuhan.html?fbclid=IwAR00_ATQ92Shc3LvYYMC61-DX-31KoYvv3_99imp2lghOZHgyyQGm3_QqkU

Advertisment